دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

جلسه آموزشی پیچیدگیهای درمانی در رابطه با بیمار و پزشک برگزار گردید

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۵/۹ | 
در این جلسه رابطه بیمار و پزشک مورد بحث و برسی قرار گرفت، رابطه بیمار و پزشک در بسیاری او مواقع در تسهیل یا پیچیدگی روند درمانی تاثیر بسزایی دارد.
ویژگیهای شخصیتی یکی از جمله عوامل تاثیرگذار در این زمینه است که بر مبنای تجارب درون فردی و بین فردی که افراد تجربه می­کنند به طبقات مختلفی تقسیم می­شوند.در اینجا ما به برخی از مهمترین این ویژگیها که در روند درمانی اختلال یا پیچیدگی­هایی ایجاد می­کنند اشاره خواهیم کرد.

ویژگیهای وسواسی و مضطرب : مهمترین مشکل این افراد این است نمی­توانند به پزشک و مسیر درمانی او به راحتی اعتماد کنند و همواره دچار شک و تردید هستند و نمی­توانند به راحتی خود را به فرآیند درمانی بسپارند. فرآیند اعتمادسازی و آگاهی از روند کلی درمان بصورت شفاف و کوتاه می­تواند به تسهیل روند درمانی کمک بسزایی کند. ویژگیهای نارسیستیک مهمترین مشکل این افراد این است که تمایل به مجزا، خاص و متفاوت بودن دارند.و شاید به نوعی تحمل جایگاه برتری پزشک برای آنها سخت باشد و به همین خاطر در روند درمانی اختلال ایجاد کنند. به رسمیت شناختن جایگاه و هویت این افراد و برقراری نوعی رابطه صمیمانه می­ تواند به تسهیل روند درمانی با این افراد کمک کند.
نفع ثانویه : گاهی برخی بیماریهای جسمانی کارکردهای روانی برای افراد پیدا می­کند و افراد از طریق آنها با اطرافیان خود ارتباط برقرار می­کنند.در این مواقع ما شاهد مقاومت در بهبود هستیم. با آگاهی از این موضوع که بهبود این علائم با کارکردهای روانی مرتبط است،ارجاع این افراد به متخصصین بهداشت روانی بسیار کمک کننده خواهد بود.


 


CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 61 بار   |   دفعات چاپ: 4 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر